Системата Интрастат се прилага за събирането на данни за вътрешнообщностни изпращания от или пристигания на територията на Република България на стоки на Европейския съюз.
Със Заповед № Р-10/09.01.2009 г. на Министерски съвет, дирекция „Интрастат” е включена в Националната статистическа система като орган на статистиката в НАП и като такава отговаря за изготвянето и разпространението на европейска статистика, заедно с НСИ, правителствата, министерствата и ЕС, които са задължени да спазват Кодекса на европейската статистическа практика.
Кой лица имат задължения за деклариране по системата Интрастат?
Задължени лица за подаване на декларации по системата „Интрастат“ – Интрастат оператори, са лицата, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, които осъществяват вътрешнообщностна търговия със стоки в годишни обеми, изразени в стойност, над праговете за деклариране определени със заповед на председателя на Националния статистически институт, която се обнародва в „Държавен вестник“ до 31 октомври на текущата година. Определените със заповед прагове за деклариране поотделно за всеки търговски поток – изпращания или пристигания са обнародванио съгласно Заповед № РД - 05 - 485 / 03.11.2022 г. на интернет страницата на НАП.
Прагове за деклариране по системата Интрастат за 2023 год.
В ДВ. бр. 90 от 11.11.2022 г., "Неофициален раздел", стр. 73-74 е обнародвана Заповед № РД - 05 - 485 / 03.11.2022 г. на Председателя на НСИ, с която са определени:
І. Праговете за деклариране по системата Интрастат за 2023 г.:
- за вътресъюзен внос - 700 000 лв.
- за вътресъюзен износ – 1 000 000 лв.
ІІ. Праговете за деклариране на статистическа стойност за 2023 г. са:
- за вътресъюзен внос – 11 000 000 лв.
- за вътресъюзен износ – 29 300 000 лв.
ІІІ. Прагът за опростено деклариране на единични сделки с ниска стойност - 390 лв.
Заповед № РД - 05 - 485 / 03.11.2022 г. е обнародвана и на интернет страницата на НАП.
Видове интрастат декларации в зависимост от посоката на движение на стоките:
- декларация за пристигания
- декларация за изпращания
В зависимост от вида им декларациите са:
- месечни декларации ( в т.ч. нулеви)
- коригиращи декларации
- Няма годишни декларации
Какви документи се подават, пред коя институция и в какви срокове?
Интрастат операторите подават Интрастат декларация до 14-о число на месеца, следващ референтния период.
Интрастат оператори с възникнало текущо задължение подават Интрастат декларация до 20-о число на месеца, следващ първия референтен период. За следващите референтни периоди срокът е до 14-о число.
ВАЖНО! За „изпращанията” и за „пристиганията” се подават отделни декларации.
Как се подават Интрастат - декларациите?
Декларациите се подават по електронен път, подписани с електронен подпис. Това става чрез Интернет страницата на НАП.
При техническа невъзможност, Интрастат–декларациите се подават в компетентната териториална дирекция на НАП, придружени с Писмо за възникнала техническа невъзможност.
Интрастат операторът може да упълномощи друго лице (трета декларираща страна) да го представлява пред НАП, включително да подава Интрастат декларации. В случаите когато Вашата компания премине установените прагове от НСИ за обеми вътрешнообщностна търговия, тя е задължена да се регистрира като интрастат оператор, да води определена документация, като подава ежемесечно информация по електронен път към НАП.
DH Consulting разполага с възможността да води от Ваше име всички документи, като подава по електронен път всички необходими декларации.
Услугата по обработка на документите по системата Интрастат включва:
- Анализ на документи, удостоверяващи пристигания и/или изпращания на стоки със страните-членки на Европейския съюз и установяване на задължение за представяне на месечни отчети съгласно Закона за статистика на вътреобщностната търговия със стоки
- Представителство пред компетентните органи във връзка с ИНТРАСТАТ отчетността
- Водене на електронен дневник за осъществените сделки по системата ИНТРАСТАТ, съставяне и подаване по електронен път, заверен с електронен подпис на месечен отчет-декларация, справка за пристигания/изпращания
- Подаване и подписване на електронни изявления по електронен път от името на клиентите, както и приемане на електронни изявления, издавани от органите на Националната агенция за приходите и другите компетентни органи до клиентите
Повече информация относно системата ИНТРАСТАТ, може да намерите на официалната интернет страница на НАП в раздел ИНСТРАСТАТ